Návody

Hromadné resamplování (zmenšování) fotek z digitálního fotoaparátu.

Existuje mnoho způsobů, jak hromadně zmenšíme fotky, které jsme pořídili digitálním fotoaparátem. S jednou mnoha možností je FREE prográmek JPEG Resampler, od českého autora Davida Macka. Domovská stránka autora, a nejnovější verze porogramu naleznete zde

Výsledky resamplování v JPEG Resampler jsou použitelné a pro nenáročné domácí použití bohatě postačují. Chcete-li fotku výrazně zvětšit a přitom potřebujete kvalitní grafický výstup, není JPEG Resampler tím nejvhodnějším řešením. Komerčních programů jako je Photoshop a  kompatibilních plug-inů se specializací na resamplování fotografií je na trhu víc než dost a chcete-li profesionální výsledky, musíte za ně zkrátka zaplatit.

Po instalaci, která je velice jednoduchá a je v češtině, se Vám objeví jednoduché a přehledné prostředí JPEG Resampleru, které je kompletně v češtině, a pomocí ikon, lze program přizpůsobit ještě na jazyk německý a anglický. Ze zdrojového adresáře si vyberete složku fotek, které chcete, aby program zmenšili, a podle vaše nastavení Vám program uloží všechny zmenšené soubory do zvolené cílové složky. Pod tímto výběrem vám dává program informaci kolik fotografií (souborů) se nachází ve zdrojové složce.
V nastavení můžete fotografie zmenšovat i zvětšovat. Ale zvětšování fotografií bych nedoporučoval (fotografie může být rozostřená). Metoda resamplování v JPEG Resampleru nelze nijak ovlivnit, lze výsledky hodnotit výhradně vizuálně, k vzhledem ke ztrátě informací (rozlišení) daných fotografií. Zmenšovat fotografie můžete podle MPix, nebo podle procent z originálu, pevně daných proporcí  atd. V globálním nastavení si můžete zvolit i kvalitu komprese daného jpeg souboru.
JPEG Resampler totiž má vlastní prohlížeč JPEG souborů, se kterým můžete fotografie jednotlivě zaostřit, zjemnit, vyhladit nebo otočit. Z fotografií lze pomocí výběru vyrábět i výřezy, samozřejmostí je pak prohlížení EXIF metadat. Komplexní EXIF informace jsou dostupné v samostatném okně a lze je samozřejmě při ukládání upraveného snímku zachovat podobně jako EXIF náhledy. Ke cti integrovaného prohlížeči fotografií patří milá skutečnost, že všechny případné úpravy lze nastavit pro každý snímek zvlášť a následně spustit hromadné resamplování.

Zde si můžete program stáhnout. (ZIP - 576,3 kB) ulož to

 

JPEG Resampler